حتما در طول زندگی روزمره خود با موضوع پیشرفت اقتصادی در خبار و جامعه روبرویی زیادی داشته اید در این مقاله به بررسی جامع معنا و مفهوم این موضوع عوامل کمک کننده و موانع آن بطور کامل می پردازیم پس برای کسب دانش اقتصادی بیشتر با ما همراه باشید…

پیش درآمدی بر پیشرفت اقتصادی

پیشرفت در هر حوزه ای نشانه قوی تر شدن و بلوغ بیشتر می باشد؛ اما اگر  پیشرفت مرتبط به اقتصاد باشد، به این معنی است یک ملت، با تعهد و جدیت به یک پیشرفت فعال در دنیای اقتصاد رسیده است. پیشرفت اقتصادی را در عمل می توان در بیشتر شدن تولید کالاها و خدمات اقتصادی، در برابر با یک موقعیت و زمان دیگر بررسی کرد. این امر علاوه بر این می تواند به طور کلامی یا واقعی با توجه به مقدار تورم، تنظیم و اندازه گیری شود. به طور سنتی، پیشرفت اقتصادی کل بر طبق تولید ناخالص ملی (GNP) یا تولید ناخالص داخلی (GDP) تعیین و رسیدگی می شود؛ اگر چه گاهی اوقات، شاخص های دیگر نیز مورد استفاده قرار می گیرند. به هر صورت پیشرفت اقتصادی تحت تاثیر عوامل مختلفی اتفاق می افتد که ممکن است حتی با شرایط تنش زایی نیز همراه باشد.

معنای کاربردی پیشرفت اقتصادی

به بیان اسان تر، پیشرفت اقتصادی به بیشتر شدن کلیه موارد تولید در یک کشور اشاره دارد. سود کل در تولید، با افزایش میانگین بهره وری، ارتباط دارد. این امر منجر به افزایش درآمد می شود و مصرف کنندگان را ترغیب می کند تا خرید بیشتری انجام دهند و این به معنی کیفیت و استاندارد بالاتر زندگی می باشد.

پیشرفت اقتصادی

در اقتصاد، پیشرفت معمولاً به عنوان تابعی از سرمایه واقعی، سرمایه انسانی، نیروی کار و تکنولوژی مدل سازی می شود. به ویژه اینکه، افزایش کمیت یا کیفیت جمعیت حاضر در محل کار و ابزارهایی که باید با آن ها کار کنند و دستورالعمل هایی که آن ها برای ترکیب نیروی کار، سرمایه و مواد اولیه در دسترس دارند، منجر به افزایش بازده اقتصادی می شود.

مدل های ایجاد پیشرفت اقتصادی

چند مدل برای ایجاد پیشرفت اقتصادی وجود دارد که در ذیل به بررسی این موارد می پردازیم:
ابتدایی ترین بخش، بیشتر شدن میزان محصولات سرمایه ای و دارایی فیزیکی در اکوسیستم ماست. بیشتر شدن سرمایه به اقتصاد باعث افزایش بهره وری نیروی کار می شود.
مورد بعدی، در مورد ابزارهای کار است. ابزارهای جدیدتر و بیشتر بدان معنی است که کارگران می توانند در هر بازه زمانی تولید بیشتری داشته باشند. به عنوان نمونه، یک ماهیگیر که تور ماهیگیری در اختیار دارد، در هر ساعت ماهی بیشتری نسبت به ماهیگیری که با دست خالی این کار را انجام می دهد، صید می کند.

مدل دیگر، بهبود تکنولوژی است که نمونه ای از آن اختراع سوخت بنزین است. قبل از کشف قدرت تولید انرژی بنزین، ارزش اقتصادی نفت نسبتاً پایین بود. استفاده از بنزین به مدل قوی و سازنده تری برای حمل و نقل کالاهای تولیدی و توزیع موثرتر کالاهای نهایی تبدیل شد. تکنولوژی پیشرفته این امکان را به کارگران می دهد تا با همان ترکیب کالاهای سرمایه ای، با تلفیق آن ها به روش های جدید و بهره وری، تولید بیشتری داشته باشند. مانند پیشرفت سرمایه، نرخ پیشرفت فنی نیز به میزان پس انداز و سرمایه گذاری بسیار وابسته است؛ زیرا پس انداز و سرمایه گذاری برای انجام تحقیق و توسعه ضروری است.

پیشرفت اقتصادی

راه دیگر برای تولید پیشرفت اقتصادی، پیشرفت نیروی کار است. علاوه بر این افزایش نیروی کار لزوماً میزان تولیدی را که باید تأمین شود تا بتواند معیشت اساسی کارگران جدید را تأمین کند، افزایش می دهد؛ بنابراین کارگران جدید باید حداقل به اندازه کافی تولید کنند تا این مسئله را جبران کنند و مصرف کننده خالص نباشند.

مورد دیگر، افزایش سرمایه انسانی است. این بدان معنی است که کارگران در کار خود مهارت بیشتری کسب می کنند و از طریق آموزش مهارت، آزمون و خطا یا با تمرین بیشتر، بهره وری خود را بالا می برند. سرمایه انسانی در این زمینه می تواند به سرمایه اجتماعی و نهادی نیز اشاره داشته باشد. گرایش های رفتاری به سمت اعتماد و نوآوری های سیاسی یا اقتصادی، مانند بهبود حمایت از حقوق مالکیت در واقع انواع سرمایه انسانی است که می تواند بهره وری اقتصاد را افزایش دهد.

نکته: به طور کلی، دو منبع اصلی برای این فرآیند وجود دارد: پیشرفت در اندازه نیروی کار و پیشرفت در بهره وری (مقدار تولید در واحد زمان) آن نیروی کار. هر دو می توانند اندازه کلی اقتصاد را افزایش دهند؛ اما تنها پیشرفت قوی بهره وری می تواند تولید ناخالص داخلی و درآمد سرانه را افزایش دهد.

 

اثرات کم شدن مالیات بر پیشرفت اقتصادی

آن چیزی که موارد متعدد به ما نشان می دهد، این می باشد که کم شدن مالیات، به خصوص برای اشخاص با درآمد بالا، روشی غیر موثر برای تحریک پیشرفت اقتصادی است و اگر به کسری افزوده شود یا با کاهش سرمایه گذاری های حامی مالی همراه باشد، حتما به اقتصاد آسیب می رساند.

 

علت اهمیت پیشرفت اقتصادی چیست؟

پیشرفت اقتصادی یکی از اساسی ترین شاخص های اقتصاد سالم است. یکی از بزرگترین تأثیرات پیشرفت طولانی مدت یک کشور این است که تأثیر مثبتی بر درآمد ملی و سطح اشتغال دارد که باعث افزایش سطح زندگی می شود. بنابراین، این موضوع که با پیشرفت تولید همراه است، منجر به اشتغال بیشتر اشخاص می شود و این امر باعث افزایش ثروت کشور و جمعیت آن می گردد.

پیشرفت اقتصادی بالاتر علاوه بر این منجر به درآمد مالیاتی اضافی برای هزینه های دولت می شود که دولت می تواند از آن برای توسعه اقتصاد و یا برطرف کردن کسری بودجه استفاده کند.

شش عامل پیشرفت اقتصادی

عوامل مختلفی در پیشرفت اقتصادی تاثیرگذار هستند که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم.

پیشرفت اقتصادی

اثرات منابع طبیعی بر پیشرفت اقتصادی

پیدا کردن ذخایر طبیعی زیاد تر همچون گاز یا منابع سنگ محتمل است پیشرفت اقتصادی را رشد دهد؛ به این علت این امر باعث تغییر یا افزایش منحنی امکان تولید کشور می شود. منابع دیگر شامل زمین های کشاورزی، آب، جنگل ها، نفت و… می باشند.

دارایی پایه یا زیرساخت فیزیکی

زیاد شدن دارایی انسان در دارایی های فیزیکی، همچون کارگاه ها، ماشین آلات و جاده ها، هزینه فعالیت اقتصادی را کاهش می دهد و در نتیجه کارخانه ها و ماشین آلات به بهره وری بیشتری می رسند. این بهره وری بالاتر می تواند باعث افزایش تولید شود. به عنوان نمونه، داشتن یک ساختار بزرگراهی قوی می تواند باعث کم شدن ناکار آمدی در جا به جایی مواد اولیه یا کالاها در سراسر کشور شود که می تواند تولید ناخالص داخلی آن را افزایش دهد.

جمعیت یا نیروی کار

بیشتر شدن جمعیت به جهت افزایش در دسترس بودن کارگران یا کارمندان است که به معنی نیروی کار بالاتر می باشد. البته یکی از نقاط ضعف داشتن نیروی خیلی زیاد این است که می تواند منجر به میزان بالای بیکاری شود.

سرمایه انسانی

افزایش سرمایه گذاری در سرمایه انسانی می تواند کیفیت نیروی کار را بهبود بخشد. این افزایش کیفیت منجر به بهبود مهارت ها، توانایی ها و آموزش می شود و از آنجا که کارگران ماهر بهره وری بیشتری دارند، این امر تأثیر قابل توجهی در پیشرفت دارد.

 

قوی تر شدن تکنولوژی

عامل تأثیرگذار دیگر، بهبود تکنولوژی است. تکنولوژی می تواند بهره وری را با همان سطح کار افزایش دهد؛ بنابراین پیشرفت و توسعه را تسریع می کند. این افزایش بدان معناست که کارخانه ها می توانند با هزینه کمتری به کار تولید بپردازند. تکنولوژی منجر به پیشرفت مداوم در دراز مدت می شود.

قوانین کشور

وجود قانون درست که از سازندگان و تولیدگران به نوع قابل قبولی حمایت کند (مانند قوانین مربوط به مالیات و…) و موانع آن ها را برطرف سازد، می تواند باعث پیشرفت اقتصادی شود.

شش اصل کاهش دهنده پیشرفت اقتصادی

موارد بسیاری در کاهش سرعت این عمل تاثیر گذار هستند که در دیل به مهم ترین های آن اشاره می کنیم.

کم بودن موارد بهداشتی و درمانی

اشخاصی که به امور بهداشتی یا درمانی دسترسی ندارند، از سود سازی پایین تری برخوردار هستند. این عدم دسترسی به معنای آن است که نمی توان از تمام پتانسیل های نیروی کار موجود استفاده کرد.

نبود زیر سازی های مورد نیاز

دنیا های در حال پیشرفت اکثرا از زیر سازی های نادرست همچون جاده ها، مدارس و بیمارستان ها رنج می برند. این کمبود زیرساخت ها باعث گران شدن حمل و نقل و کاهش کارایی کلی کشور می شود.

فرار سرمایه

اگر کشور، موارد مورد نیاز سرمایه گذاران را تهیه نکند، سرمایه گذاران دارایی خود را از کشور خارج می کنند تا سود سازی بیشتری را بدست آورند.

عدم وجود تعادل در سیاست

عدم وجود تعادل در سیاست، سرمایه گذاران را ترسانده و جلو سرمایه گذاری را می گیرد. به عنوان نمونه، از منظر تاریخ، زیمبابوه دچار عدم اطمینان سیاسی و فقدان قوانینی برای حمایت از مالکیت بومی بوده است. این بی ثباتی بسیاری از سرمایه گذاران را که ترجیح می دهند بازده کوچکتر اما مطمئن تری را داشته باشد، می ترساند.

ساختار نهادی

اکثر قانون های محلی به مقدار مکفی از حقوق تولید کننده حمایت نمی کنند. فقدان چارچوب نهادی می تواند پیشرفت و سرمایه گذاری را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.

سازمان تجارت جهانی

حجم عظیمی از اقتصاد پژوهان ادعا می کنند که سازمان تجارت جهانی و سایر سیستم های تجاری، در برابر کشورهای در حال توسعه ظالمانه رفتار می کنند. خیلی از کشورهای پیشرفته، استراتژی هایی را اتخاذ می کنند که به آزادسازی تجارت کمک نمی کند.

هزینه های پیشرفت اقتصادی

این مفهوم علاوه بر مزیت هایی که دارد، می تواند با پیامدهایی نیز همراه باشد که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

هزینه های زیست محیطی

آلودگی و سایر عواقب زیست محیطی، اغلب با افزایش تولید یا افزایش پیشرفت اقتصادی همراه می باشند. اقتصاددانان معمولاً تأثیر بر محیط زیست را با پیشرفت سریع در اقتصادهای در حال توسعه مرتبط می دانند.

بیشتر شدن نابرابری در میزان درآمد

پیشرفت اقتصاد کشورها اغلب منجر به افزایش نابرابری در درآمد می شود و کسانی که درگیر یا مرتبط با بخش تولیدکننده اقتصاد نیستند، عقب می مانند.
در مجموع برای پیشرفت اقتصادی در کشور های جهان سوم یا کشور های دچار تورم یکی از عامل های مهم سرمایه گذاری افراد در بورس و اوراق بهادار می باشد که برای ورود به این حوزه پیشنهاد ما به شما دوره جامع اموزش بورس اکادمی حسن زاده می باشد.

جمع بندی

دراین متنبا معنای پیشرفت اقتصادی، موارد تاثیر گذار بر آن و تاثیرات عمل به آن ها آشنا شدیم. در مجموع، موارد موجود در این مقاله را می شود به صورت ذیل بررسی کرد:
پیشرفت اقتصادی به این معنی است رشد تولیدات کالای فیزیکی و بیشتر شدن خدمت ها در یک کشور به مردم.
بیشتر شدن دارایی های سرمایه ای، جمعیت دارای شغل، تکنولوژی و نیروی کار انسانی همه می توانند به این بخش کمک کنند.
این موارد معمولاً با بکار بردن شاخص های مهمی مانند تولید ناخالص داخلی، بر طبق رشد ارزش بازار جمع شده کالاها و خدمات اضافی تولید شده، بررسی و رسیدگی می شود.

سوالات متداول

1_به چه علت رشد زیاد نیروی کار باعث پیشرفت اقتصادی می شود؟

بیشتر شدن اشخاص جویای کار به جهت بیشتر شدن در دسترس بودن کارگران یا کارمندان است که به معنی نیروی کار بالاتر می باشد. البته یکی از نقاط ضعف داشتن نیروی خیلی زیاد این است که می تواند منجر به میزان بالای بیکاری شود.

2_ به چه علت سازمان تجارت جهانی یکی از موانع پیشرفت محسوب می گردد؟

بدین علت که در برابر کشورهای در حال توسعه ظالمانه رفتار می کنند. خیلی از کشورهای پیشرفته، استراتژی هایی را اتخاذ می کنند که به آزادسازی تجارت کمک نمی کند.

3_ قوانین یک کشور از عوامل کمک کننده به پیشرفت اقتصادی است یا موانع ان؟

قوانین بسته به نوع و نص آن می توانند کمک کننده به سرمایه گذاران یا عامل فرار سرمایه باشند پس این مورد هر دو عامل را درون خود داشته و بستگی به نوع نگارش ان دارد